WOJCIECH MAJEWSKI – BIOGRAFIA
Wojciech Majewski – pianista, kompozytor, aranżer i pedagog. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Występował z wieloma znakomitymi artystami takimi jak: Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Joe La Barbera, Henryk Miśkiewicz, Palle Danielsson, Andrzej Bauer, Stanisław Soyka, Ewa Bem, Magda Umer, Grzegorz Turnau, Wiesław Komasa i inni. Koncertował m.in. w Danii, Niemczech, Izraelu, USA, Francji, Rosji oraz Włoszech i występował na prestiżowych festiwalach takich jak Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warszawa Singera czy Jazz Open w Stuttgarcie. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych.
W roku 2001 ukazała się pierwsza firmowana przez Majewskiego płyta „Grechuta” zawierająca jazzowe interpretacje kompozycji polskiego piosenkarza i poety (wznowiona we wzbogaconej wersji na początku roku 2016). W roku 2003 ukazała się druga płyta artysty zatytułowana „Zamyślenie”, którą zdominowały oryginalne kompozycje lidera. Oba te albumy, podobnie jak trzecia całkowicie autorska pozycja „Opowieść” (2009), zostały dostrzeżone przez branżę muzyczną czego wyrazem było 5 nominacji do nagrody Fryderyk w kategoriach: jazzowy album roku i muzyk jazzowy roku.
Wojciech Majewski należy do nielicznego grona artystów, którym wykształcenie muzyczne i wszechstronność artystyczna pozwalają na tworzenie i wykonywanie zarówno jazzu jak i muzyki klasycznej. W kwietniu 2015 ukazał się album „Wojciech Majewski gra Skriabina”, upamiętniający setną rocznicę śmierci wielkiego kompozytora. Nigel Kennedy w tekście zamieszczonym w książeczce, nazwał Majewskiego „największym polskim pianistą naszych czasów”.
WOJCIECH MAJEWSKI – GRECHUTA
W roku 2001 wytwórnia Sony Music wydała płytę Wojciecha Majewskiego i jego kwintet pt. „Grechuta”. Znalazły się tam zaaranżowane przez lidera zespołu kompozycje Marka Grechuty, który entuzjastycznie przyjął ten projekt.
Jesienią 2006 nakładem wydawnictwa „Znak” ukazała się książka Wojciecha Majewskiego zatytułowana „Marek Grechuta – Portret artysty”. W krótkim czasie sprzedano ponad 30 tys. jej egzemplarzy. Na książkę składają się przemyślenia autora na temat szeroko rozumianej osobowości artystycznej Marka Grechuty oraz rozmowy z bohaterem książki i artystami z nim związanymi.
Na początku roku 2016 wytwórnia Sony Music wznowiła album „Grechuta”, wzbogacając oryginalny materiał o nagrania dodatkowe. Reedycja zbiegła się z piętnastoleciem premiery płyty i dziesiątą rocznicą śmierci M. Grechuty. Wydawnictwo zebrało świetne recenzje i trafiło na listę bestsellerów salonów Empik.
Skład zespołu:
Wojciech Majewski – fortepian
Maciej Sikała – saksofon tenorowy
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja
FRAGMENTY RECENZJI
„Album nie jest »interpretacją« Grechuty, tylko nowym odczytaniem, uwolnieniem z muzyki krakowskiego artysty potencjału, którego istnienia nie podejrzewaliśmy.”
Daniel Wyszogrodzki, Gazeta Wyborcza
„Upływ lat nie ujął nic z ponadczasowej urody (…) utworów [Grechuty].”
Adam Ciesielski, W Sieci
„Płyta jest propozycją szczegółowo przemyślaną: młody artysta idealnie wyczuł jakich muzycznych środków wymaga (…) projekt.”
Bogdan Chmura, Jazz Forum
OPINIE ARTYSTÓW
„Fortepianowe interpretacje Wojciecha Majewskiego, jak i doborowy skład zespołu oczarowują od początku do końca estetyką szczególną.”
Czesław Niemen
„Wojtek Majewski wydobył z muzyki Marka Grechuty najistotniejsze elementy ozdabiając je wspaniałymi jazzowymi solówkami w wykonaniu czołowych polskich muzyków.”
Zbigniew Namysłowski
„Najnowszy album Wojciecha Majewskiego, zawierający wybór kompozycji Skriabina, dowodzi raz jeszcze, że Maestro Majewski jest zapewne najważniejszym polskim pianistą naszych czasów.”
Nigel Kennedy