aktualności

Upiór w operze
30.11.2007

W londyńskiej siedzibie The Really Useful Group doszło w listopadzie tego roku do historycznego wydarzenia. Teatr Muzyczny ROMA, reprezentowany przez dyrektora, Wojciecha Kępczyńskiego, i zastępcę dyrektora, Macieja Bargiełowskiego, oraz przedstawiciele The RUG, reprezentowanego przez panów Patricka Murphy´ego i Samuela Burgesa - po zaprezentowaniu ostatecznej koncepcji polskiej inscenizacji musicalu UPIÓR W OPERZE (The Phantom Of The Opera), zawarli umowę licencyjną zezwalającą na polską prapremierę słynnego musicalu w TM ROMA w Warszawie, która odbędzie się 15 marca 2008 roku. Będzie to zarazem kolejna - po KOTACH - non-replica production, czyli własna autorska wersja polskiej inscenizacji, co świadczy o ogromnym zaufaniu jakim Lord Webber i jego impresariat darzą nasz teatr. Strona angielska była pod wielkim wrażeniem projektów scenografii zaprezentowanych przez Pawła Dobrzyckiego i projektów kostiumów Magdy Tesławskiej. Wyłoniona w czasie wieloetapowych castingów polska obsada również spotkała się z pełną akceptacją. Reżyserem polskiej inscenizacji UPIORA W OPERZE jest Wojciech Kępczyński.

Decyzja TM ROMA o wystawieniu musicalu Lorda Webbera UPIÓR W OPERZE z okazji 10-lecia Teatru to naturalna konsekwencja polityki repertuarowej prowadzonej przez Dyrekcję Teatru od 10 lat, a zarazem największe wyzwanie produkcyjne, przed jakim staje Teatr Muzyczny ROMA w swojej 10-letniej historii.

UPIÓR W OPERZE to musical wszech czasów: w dniu 6 stycznia 2006 roku jego 7486 wystawienie na Broadwayu pobiło rekord należący wcześniej do musicalu "Koty".

Premiera musicalu odbyła się w Her Majesty's Theatre w Londynie 27 września 1986 oraz w Majestic Theatre w Nowym Jorku 9 stycznia 1988, gdzie grany jest do dziś.

Musical zdobył ponad 50 znaczących nagród teatralnych, m.in. 3 Olivier Awards i 7 Tony Awards, w tym dla najlepszego musicalu, a także 7 Drama Desk Awards oraz 3 Outer Critic Circle Awards), w ostatnich latach otrzymał najbardziej prestiżowe z wyróżnień przyznawanych przez publiczność, Oliver Audience Award (2002).

Ocenia się, że musical UPIÓR W OPERZE obejrzało do tej pory ok. 80 milionów ludzi na całym świecie, był wystawiony do tej pory w ponad stu miastach ponad dwudziestu krajów.