najlepsze z romy

 

 

Teatr Muzyczny ROMA od ponad 15 lat proponuje polskiej publiczności premiery światowej klasyki musicalowej. Tylko najważniejsze dzieła i wyłącznie we własnych inscenizacjach. Wystawiliśmy m.in. musicale „Miss Saigon” (2000), „Grease” (2002), „Koty” (2004), „Taniec Wampirów” (2005), „Upiór w operze” (2008), „Les Misérables” (2010) oraz „Aladyn Jr” według Disneya (2011) i „Deszczowa piosenka” (2012).

Reżyser większości tych przedstawień, Wojciech Kępczyński, współpracuje z największymi twórcami teatralnymi świata – od Camerona Mackintosha po Romana Polańskiego. Polski artysta cieszy się osobistym zaufaniem dwóch największych współczesnych twórców musicali: Lorda Lloyda Webbera (który zezwala na wersję non-replica swoich musicali jedynie w wyjątkowych przypadkach) oraz Claude-Michela Schönberga, kompozytora słynnego w całym świecie „Les Misérables”.

Spełniając oczekiwania naszej wspaniałej publiczności przypominamy najpiękniejsze chwile z naszych piętnastu musicalowych lat.  I zapraszamy na spektakl NAJLEPSZE Z ROMY, w którym znalazły się największe musicalowe przeboje ze wszystkich naszych inscenizacji. Artyści Teatru ROMA na nowo zaśpiewają i zatańczą w utworach, które wszyscy kochamy najbardziej, w największych musicalowych przebojach.

Przypomnimy sobie – między innymi – roztańczony świat George’a Gershwina w musicalu CRAZY FOR YOU. Współczesną „Madame Butterfly”, czyli MISS SAIGON. Sercowe problemy wieku dorastania w rockandrollowym GREASE. Metafizyczny teatr poezji i magii w legendarnych KOTACH. Transylwanię, w której krwi nie poskąpi nikt, czyli TANIEC WAMPIRÓW. Nasz własny musical familijny AKADEMIA PANA KLEKSA z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Rekordzistę w ilości zagranych przez nas spektakli czyli UPIORA W OPERZE. Romantyczną, ponadczasową opowieść Wiktora Hugo „Nędznicy” w legendarnym musicalu LES MISÉRABLES. Lot dywanem do krainy „Tysiąca i jednej nocy” – czyli Disnejowski ALADYN JR. I wreszcie najnowszą produkcję TM ROMA, roztańczony musical DESZCZOWA PIOSENKA.

Mamy za sobą piętnaście wspaniałych, musicalowych lat. Kilkanaście wielkich inscenizacji. Nasze przedstawienia obejrzało ok. 3 milionów widzów! Przypomnijmy sobie wszystko to, co było w nich najlepsze. NAJLEPSZE Z ROMY – zapraszamy!

W każdym spektaklu NAJLEPSZE Z ROMY występują artyści Teatru Muzycznego ROMA, reżyserem przedstawienia jest Sebastian Gonciarz, współpracujący w roli reżysera przy wszystkich dotychczasowych produkcjach musicalowych TM ROMA.

NAJLEPSZE Z ROMY to spektakl składający się z samych musicalowych przebojów, m.in. „Pamięć” (Memory) – musical KOTY, „Na orbicie serc” (Total Eclipse Of The Heart) – TANIEC WAMPIRÓW, „Kaczka Dziwaczka” – AKADEMIA PANA KLEKSA, „Upiór w operze” (The Phantom Of The Opera) – UPIÓR W OPERZE, „Wyśniłam sen” (I Dreamed A Dream) – LES MISÉRABLES, „To nowy świat” (A Whole New World) – ALADYN JR oraz „Dzień dobry” (Good Morning) – DESZCZOWA PIOSENKA.

A oto krótki przegląd musicali, z których fragmentów składa się spektakl:

CRAZY FOR YOU (1999)

„Złote lata” Broadwayu w brawurowej polskiej inscenizacji. Musical w przekładzie Antoniego Marianowicza, oparty na muzyce Georga Gershwina w reż. Wojciecha Kępczyńskiego. Przeboje z tego tanecznego hitu to światowe standardy muzyki popularnej i jazzowej, jak między innymi „Rytmem jestem” (I Got Rhythm).

PIOTRUŚ PAN (2000)

Pierwsze poważne przedsięwzięcie w dziedzinie rodzimego musicalu familijnego. Muzyka Janusza Stokłosy do libretta znakomitego Jeremiego Przybory i klasyka literatury dziecięcej. Przeboje to m.in. „Bezczelna mina” i „Piotrusiu Panie”.

MISS SAIGON (2000)

Wielki musicalowy hit z West Endu i Broadwayu, dzieło Claude-Michela Schönberga i Alana Boublila. Była to tzw. non-replica production, czyli autorska wersja inscenizacji w reż. W. Kępczyńskiego. Spektakl osnuty na kanwie „Madame Butterfly” dzieje się w Wietnamie, inscenizacyjną sensacją stało się lądowanie helikoptera na scenie teatru.

GREASE (2002)

Rock and rollowy fajerwerk Jima Jacobsa i Warrena Caseya, dobrze znany z filmu z udziałem Johna Travolty oraz Oliwii Newton-John. Przełom lat 50. i 60. w USA, młodzież i samochody, seks i… brylantyna. Plus piosenki, znane na pamięć: „Letnia noc” (Summer Nights), „Kręć się” (Shakin’ At The High School Hop), „Wpadłaś w kłopoty” (Beauty School Dropout) i „Pójdziemy razem” (We Go Together).

KOTY (2004)

Historyczna produkcja i rekordowy sukces! Oryginalna polska inscenizacja jednego z największych musicali w historii. Spektakl do wierszy laureata literackiej nagrody Nobla T.S. Eliota z muzyką Andrew Lloyda Webbera to jeden z najważniejszych współczesnych musicali. Teatr Muzyczny ROMA jako jedyny teatr na świecie posiada obecnie prawa do wystawienia wersji non-replica „Kotów”. Polska jest również jedynym krajem, w którym „Koty” grane są pod przetłumaczonym tytułem

TANIEC WAMPIRÓW (2005)

Polska wersja przedstawienia „Taniec Wampirów” według filmu Romana Polańskiego „Nieustraszeni pogromcy wampirów” i pod bezpośrednią opieką artystyczną słynnego reżysera. Niekonwencjonalny humor i gotyckie realia przeniosły widzów w mroczny świat Transylwanii i zaludniających jej zamki „nieśmiertelnych krwiopijców”…

AKADEMIA PANA KLEKSA (2007)

Widowisko na podstawie cyklu powieści Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”. Największe familijne widowisko muzyczne, jakie powstało w Polsce, zarazem musical na światowym poziomie, wykorzystujący najnowocześniejsze zdobycze techniki scenicznej. Sensacją stały się animacje, dzieło nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego. Scenografia Borisa Kudlicki sprawiła, że jest to teatr XXI wieku.

UPIÓR W OPERZE (2008)

„Upiór w operze” to imponująca rozmachem produkcja Teatru Muzycznego ROMA na 10-lecie utworzenia sceny musicalowej. Powróciła genialna muzyka Andrew Lloyda Webbera (który osobiście obejrzał polską wersję i nie szczędził pochwał). Jest to zarazem kolejna non-replica w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. I największy sukces w historii TM ROMA – zagraliśmy prawie 600 spektakli! Musical świętuje obecnie 25-lecie i grany jest nieprzerwanie na West Endzie i na Broadwayu.

LES MISERABLES ( 2010)

Największe dzieło Claude-Michela Schönberga. Imponujące przedstawienie oparte na powieści Wiktora Hugo, „Nędznicy” to obecnie najdłużej grany musical na świecie – na londyńskim West Endzie grany jest nieprzerwanie od prawie 30 lat! Piosenka „Wyśniłam sen” (I Dreamed A Dream) należy do najlepiej rozpoznawanych hitów muzyki popularnej. Ponad 400 spektakli w Teatrze Muzycznym ROMA!

ALADYN JR (2011)

Bajkowa opowieść z magicznego Orientu zrealizowana w konwencji współczesnej relacji telewizyjnej. Klasyczny film Walta Disneya w wersji scenicznej z nagrodzoną dwoma Oskarami muzyką (m.in. za piosenkę A Whole New World). Historia ulicznika zakochanego w księżniczce zawiera bardzo współczesne przesłanie o tym, że warto zawsze być sobą, bez względu na okoliczności i pokusy. Legendą spektaklu jest podniebny lot dwojga młodych bohaterów na latającym dywanie.

DESZCZOWA PIOSENKA (2012)

Według rankingu AIF (Amerykańskiego Instytutu Filmowego) najlepszy film muzyczny XX wieku. Klasyka gatunku! Niezapomniany Gene Kelly w kultowej sekwencji tańca w strugach deszczu i komediowa fabuła rozgrywająca się w Hollywood lat 20. na planie filmowym. Wersja teatralna nie odbiega od filmowej, jest Hollywood i deszcz, ale – obok perypetii aktorów kina niemego na planie filmu dźwiękowego – najlepsze są piosenki. Tytułowa „Deszczowa”, „Dzień dobry”, „Jesteś nagrodą gwiazd” i in.